| Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı Toplantısı

Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı" 17 Ekim 2012 Çarşamba günü ATO Kongre Sarayında düzenlenecek geniş katılımlı bir toplantıyla Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından kamuoyuna açıklanmıştır.

Toplantıya, Başbakan ERDOĞAN'ın yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi EKER, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI ile kooperatif üst kuruluşlarının başkan ve yöneticileri de katıldı. Halkın ve kooperatifçilerin yoğun ilgisi gösterdiği toplantıyı yaklaşık 5 bin kişi izledi. Birçok kişi toplantının yapıldığı salona giremezken, bazıları da koltukların dolu olması nedeniyle konuşmaları ayakta dinledi.

Türkiye'deki kooperatiflerin üretimden tüketime, ulaştırmadan turizme, tarımdan sanayiye, eğitimden sigortacılığa kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösterdiklerine işaret eden ERDOĞAN, bugün Türkiye'de 500 büyük sanayi kuruluşu içerisinde yer alan kooperatif bulunduğunu belirterek, ''Bu ciddi bir başarı'' değerlendirmesinde bulundu.

Kooperatiflerin bulundukları bölgelere ve faaliyet gösterdikleri sektörlere olan katkılarını görmekten memnuniyet duyduğunu dile getiren ERDOĞAN, 8 milyonu aşkın insanın güçlerini birleştirmeyi başaran kooperatiflerin, refahın, gelişmişliğin yurdun en ücra köşelerine kadar ulaşmasına öncülük ettiğini vurguladı.

ERDOĞAN, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Önemli bir ekonomik girişim modeli olan kooperatifçiliğin, ülkemizde henüz potansiyelinin tam olarak değerlendirilemediğini görüyoruz. Sayısal anlamda gelişme gösterse de kooperatiflerimiz, ekonomik ve sosyal fonksiyonları itibarıyla henüz arzu ettiğimiz düzeyde bulunmuyorlar. Bunun için kooperatifçilik konusunda köklü bir değişim, esaslı bir yeniden yapılanmaya ihtiyacımız var.''

Ayrıntılı bilgi için : http://www.turkiye2012koop.org/index.php adresinden ulaşabilirsiniz


145 Nolu S.S. Gemlik Treyler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi.
©1991-2014 Tüm Hakları Saklıdır.