| Bursa'da çılgın icatlar, Bilim Şenliği

Bursa'da çılgın icatlar Bilim Şenliği'nde buluşuyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin bu yıl 3.'sünü düzenlediği 'Bilim Şenliği', 'Yenilenebilir Enerji' ana temasıyla, 2 - 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Merinos Parkı'nda gerçekleştiriliyor. Bilim Şenliği'nin bugün saat 11.30'daki açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katılıyor.

Bizlerde 145 Nolu Tır Kooperatifi olarak Gemlikte Kazandığımızı; Eğitime, Spora, Sosyal projelere ve Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Bursa Büyükşehir Belediyesin organize ettiği Bilim Şenliğine Gemlik Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonu ile 6 otabüs öğrenci taşıdık.

 

TEKNOLOJİ BU ŞENLİKTE BULUŞUYOR
'Bursa Bilim Şenliği 2014' ilk yıl 50 bin, geçtiğimiz yıl 100 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bu sene de rekor bir katılım bekleniyor. Bu yılki organizasyonumuza 30 farklı üniversiteden 45 bilim kulübü katılıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi; robotik kollu bant sistemi, elektrikli bisiklet, güneş enerjisi takip sistemi, üç kanatlı rüzgar türbini, jeotermal enerji tesisi, otomatik ağaç parçalama makinesi ve soft dondurma makinesi projeleri ile şenliğe katılıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi ilk görsel lansmanını gerçekleştireceği elektrikli arabası ile şenliğe gelirken, Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu´nun Tübitak Formula G 2013 Şampiyonu olan Türkiye´nin en hızlı güneş enerjili aracı da bilim meraklıları ile buluşacak. Bireysel mucit ve firmalar arasında da telleri olmadan çalınabilen lazer kanun, uluslararası enerji sempozyumunda yeni bir buluş olduğu kabul edilen ve dünyanın en ucuz hidrojen gazı üretimi olarak tescillenen hidrojen üretme yöntemi de dikkat çeken çalışmalar arasında yer alıyor.

 

ULUSLARARASI BOYUT KAZANIYOR
Bursa Bilim Şenliği'nin bu yılki organizasyonuna İtalyan, İngiliz, Fransız ve Hollandalı 4 yurtdışı ekibi katılıyor. 180 proje standı, 25 mesleki yönlendirme çadırı, bireysel deney düzenekleri geliştirmiş ve patent almış Türkiye çapında 30 mucit, bilimsel çalışmalar yürüten 10 bilim merkezi ve 45 üniversite kulübü de şenlikte yer alacak. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilimle dolu 3 gün geçirmeyi isteyen geleceğin mucitleri ve bilim dostlarını aileleriyle birlikte şenliğe bekliyor.

 


145 Nolu S.S. Gemlik Treyler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi.
©1991-2014 Tüm Hakları Saklıdır.